Корисна iнформацiя

Захоплююча наука логіка

08.05.2014

Захоплююча наука логіка

Розповідаючи про свої дитячі відкриття, відомий популяризатор математичної логіки Д. Хофштадтер писав: «Як би ми не намагалися висловити первозданну красу <…> ідеї словами, незабаром чарівність починає танути, і ми, розчаровані, замовкаємо. Однак жадібна до розваг дитина, як і дорослий, інтересу не втрачає і бажає заново відчути радість відкриття за допомогою якого-небудь узагальнення або аналогії». У цих словах закладена суть науки під назвою логіка – пошук аналогій в розрізнених поняттях, узагальнення способів міркування, що перетворює ці способи в потужні логічні та математичні методи. Тому формування логічного мислення неможливе без вивчення широкого спектра ідей і понять у рамках шкільного курсу математики і за його межами.

Факультативний курс для 5-6 класів на базі програми «Математичний калейдоскоп», схваленої науково-методичною комісією з математики НМР з питань освіти МОН України, допоможе учням оцінити з нових точок зору вже знайомі їм поняття, а також вивчити нові.

Для підтримки зазначеного факультативного курсу видавництво «Ранок» підготувало навчально-методичний комплект «Логіка +. Математичний калейдоскоп», який складається з робочого зошита (у двох частинах) та збірнику задач «101 логічна задача».

Кожен робочий зошит розділений на окремі уроки, складовими частинами яких є інтелектуальна розминка, задачі для обговорення, теоретичні відомості, приклади розв’язання типових задач, задачі для самостійного опрацювання, цікаві факти, інтерактивні вправи (рефлексія), а також багаторівневі домашні завдання, що складаються із запитань для самоконтролю, тематичних задач і пошуково-дослідних задач. Робочі зошити містять детальні розробки уроків, у яких реалізовано особистісно-орієнтований підхід з урахуванням вікових особливостей учнів.Збірник «101 логічна задача»
може бути використаний як додатковий матеріал до факультативного курсу «Математичний калейдоскоп», а також як самостійне видання. Він призначений насамперед для дітей та їхніх батьків, які полюбляють проводити вільний час весело і з користю, розв’язуючи цікаві математичні задачі. До збірників увійшли як нестандартні задачі зі шкільних тем, так і задачі олімпіадного характеру. Крім того, у збірнику є задачі, які не потребують спеціальних знань: головоломки із сірниками та кубиками, завдання на розрізання та складання фігур, фокуси з числами тощо.

Уроки, проведені на базі математичного комплекту «Логіка +. Математичний калейдоскоп» стануть захоплюючими подорожами у світ логіки та математики.
(Бєлова Л. П., ст. викладач кафедри теоретичної і практичної
інформатики Харківського національного університету
імені В. Н. Каразіна;
Полякова Л.Ю., ст. викладач кафедри теорії функцій
і функціонального аналізу Харківського національного
університету імені В. Н. Каразіна, канд. фіз.-мат. наук)Назад