Корисна iнформацiя

Віконце в світ природи

03.03.2014
    Чи не замислювались ви над тим, як погано ми знаємо світ живої природи, що оточує нас протягом усього життя? Помічали хоча б раз, як часто оперуємо загальними назвами (пташка, квітка, дерево) і доволі рідко називаємо живе його власним ім'ям?
 
     З появою нового предмета «Природознавство» в навчальному плані початкової школи учителі молодших класів повною мірою оцінили, наскільки суттєво змінилася сама концепція природознавчої освіти. Дитина перестала бути простим «вмістилищем» для знань, які у величезній кількості вкладав у неї вчитель. Відтепер дитина — уважний спостерігач, допитливий дослідник довкілля.
     Під мудрим керівництвом учителя дитина навчається отримувати інформацію з довкілля, аналізувати її та робити відповідні висновки. Практична складова нової програми порівняно зі старою значно збільшилася.
Чинна програма з природознавства передбачає проведення екскурсій, виконання практичних робіт і дослідів, а також підготовку міні-проектів.
     Звичайно, сучасну природознавчу освіту не можна уявити без якісних навчальних посібників. Саме їх використання дозволить учителеві досягти поставленої мети. У зв’язку з цим радимо звернути увагу на робочі зошити з природознавства для учнів 2 класу від видавництва «Ранок».
     Зошит до підручника «Природознавство» для 2 класу І. В. Грущинської стане чудовим помічником для вчителя. Різнорівневі завдання, малюнки, схеми, таблиці сприятимуть розвитку мислення й мовлення дітей, розширять та збагатять уявлення другокласників про навколишній світ. На спеціально відведених у зошиті сторінках учні зможуть описати всі зміни в природі, що вони спостерігали під час екскурсій. Досліди дозволять дітям краще зрозуміти суть природних явищ. Ілюстрації кольорової вставки допоможуть розрізнити їстівні та отруйні гриби, а також запам’ятати назви видів рослин і тварин, занесених до Червоної книги України. Двобічний кольоровий постер ознайомить другокласників із рослинами — символами нашої країни, а також виготовленням чудового квіткового годинника. До числа безумовних переваг зошита слід віднести й календарики осені, зими, весни й літа. Маленькі фенологи щодня занотовуватимуть результати своїх спостережень за природою.
    
    Завдання зошита до підручника «Природознавство» для 2 класу Т. Г. Гільберг, Т. В. Сак також спрямовані на активну взаємодію молодших школярів із навколишнім світом. Дуже важливо, як саме конкретна дитина сприймає предмети та явища живої природи. Ось чому слід організувати безпосереднє спостереження за природними об’єктами, намагатися створити такі ситуації, в яких дитина змоделює свою поведінку в природі. Головна дійова особа в навчальному процесі на уроках природознавства — другокласник. Саме він намалює свою улюблену кімнатну рослину, виконає міні-проект і численні завдання зошита. А вони насправді різноманітні:
- на спостереження й порівняння,
- на моделювання зв’язків природних об’єктів,
- на групування й систематизацію,
- оцінювального і творчого характеру тощо.
    Варіативність завдань забезпечує широкі можливості для реалізації диференційованого підходу в навчанні. Практичні роботи, тестові завдання, щоденник спостережень сприятимуть успішному оволодінню предметом «Природознавство» у 2 класі.
    Особливу зацікавленість учнів викличуть проблемні завдання, а також завдання пошукового характеру. Чудовий кольоровий постер містить ілюстрації із зображенням тварин лісів і степів. Учні також зможуть виготовити квітковий годинник і запам’ятати назви рослин і тварин, занесених до Червоної книги України.
 
 
     Реалізацію нової концепції природознавчої освіти розпочато. Цей шлях навряд чи буде простим, але він під силу вчителям, що творчо мислять і не зупиняються на досягнутому. І одного разу ви обов’язково почуєте приблизно такий діалог між вашими учнями:
— Дивись, он лелека летить.
— Бачу… А он латаття розквіло…
— Яка ж щедра вона, наша матінка-природа!


В.М.Грецьких, старший учитель, учитель вищої категорії кафедри початкової освіти СЄПШ ХГУ "НУА"

Природоведение: Рабочая тетрадь. 2 класс

Природознавство: Робочий зошит. 2 клас

Природознавство. 2 кл.: робочий зошит (до підручника
Т. Г. Гільберг, Т. В. Сак)Назад