Полезная информация

Як я користуюся «Конструктором уроку» з біології

07.05.2014

Як я користуюся «Конструктором уроку» з біології

Про серію «Конструктор уроку» я дізналася на серпневій конференції від автора посібника для 9 класу С. В. Безручкової. Посібник з диском «Біологія. Плани-конспекти уроків на друкованій основі» я придбала, й тепер розумію, скільки часу й сил зберегла завдяки цьому. Правду кажучи, я тільки згодом оцінила й почала використовувати всё його переваги, тож тепер, коли в мене є така книжечка для кожної паралелі, хочу поділитися своїми «відкриттями», щоб ви могли відразу ж отримати максимальний ефект і не замислюватися, як же ним користуватися.

Що мені одразу сподобалося у «Конструкторі уроку»?

По-перше, я нарешті побачила посібник із друкованою основою, що призначений для вчителя, а не для учня.

По-друге, до нього додається диск із необхідними для вчителя матеріалами.

По-третє, весь матеріал можна коригувати, адаптувати до вимог конкретної школи; тому він стає унікальним, єдиним, вашим.

По-четверте, посібник допомагає істотно зекономити час і звільнити учителя від рутинної роботи.

Які можливості надав мені «Конструктор уроку» із диском?

1. Складання плану-конспекту уроку за допомогою друкованої основи

Усім відомо, що до кожного уроку учитель повинен підготувати план-конспект. Це визначено відповідним листом Міністерства й обговоренню не підлягає.

Безумовно, ми готуємося до кожного уроку, робимо записи, але вони не завжди бувають презентабельні. Часом ті питання, які вже давно й міцно зафіксувалися у нашій пам’яті (мабуть, найважливіші), ми не записуємо, оскільки немає сенсу викладати їх на папері, а якісь нові цікаві відомості можемо розписати більш докладно. Крім того, іноді не хочеться витрачати час на записування назв етапів уроку тощо. Як наслідок, до такого плану-конспекту завжди можна висунути претензії, він може викликати критику і зауваження.

Із цими проблемами допоможе впоратися «Конструктор». У ньому подані шаблони планів-конспектів до кожного уроку. Отже, основа є. Крім того, є також вільні рядки, куди ми можемо внести доповнення стосовно кожного етапу уроку – і ось ваш власний конспект етапу уроку готовий. Якщо у вас мало досвіду, «Конструктор» допоможе навчитися складати грамотні плани-конспекти уроку, чітко дотримуватися його структури й хронометражу, що особливо важливо в перші роки роботи. А якщо ви вчитель із досвідом, то завдяки «Конструкторові» ваші плани-конспекти завжди будуть в ідеальному стані, до того ж він допоможе швидко й акуратно підготуватися до уроків у різних паралелях, а також під час заміни уроку.

Для кожного уроку відведений один розворот. Це зручно – весь матеріал перед очима, не треба перегортати сторінки. На цьому розвороті вже записані тема, мета, очікувані результати, тип уроку.

Основна частина шаблону уроку поділена на два стовпчики, в одному з яких записані етапу уроку, їхній короткий зміст, а в іншому є вільні рядки, щоб внести зміни: матеріал, необхідний у конкретному класі, відомості, пов’язані з рідним регіоном, або найновішу наукову інформацію. Є також вільні рядки для записування домашнього завдання. Отже, записавши ці доповнення, дату, своє прізвище й указавши клас, ви перетворюєте безликий шаблон на власний індивідуальний план-конспект уроку.

Але це ще не найцікавіше! Якщо Ви хочете внести багато змін або підготувати весь план-конспект у друкованому, а не рукописному вигляді, обов’язково скористайтеся диском.

2. Складання планів-конспектів уроку за допомогою диска

До «Конструктора уроку» безкоштовно додається диск. Я не відразу зрозуміла, що він містить набагато більше інформації, ніж друкований посібник, а найголовніше – надає значно більше можливостей для творчості.
Диск підтримується майже будь-яким комп’ютером, ним дуже просто користуватися, на мій погляд, він вартий кількох посібників. Отже, ви вставляєте диск у дисковід, відкриваєте його, знайомитеся з ліцензійною угодою, кажете «згоден» - і переходите безпосередньо на головну сторінку.


Давайте спочатку глянемо на плани-конспекти уроків. Виберіть номер потрібного уроку та відкривайте його шаблон. Електронний і друкований варіанти планів-конспектів уроків однакові. Але якщо в друкованому варіанті ви можете лише що-небудь дописати, то тут можна видалити частину тексту, замінити його іншим, варіювати величину шрифту, вставити таблицю або схему, якщо в цьому є потреба, змінити розташування матеріалу на сторінці, тип уроку або його етапи. Електронний варіант плану-конспекту можна роздрукувати. Крім шаблону, до кожного уроку подані матеріали для вчителя та роздавальний матеріал для учнів. Учитель може скористатися пропонованим теоретичним матеріалом на свій розсуд: доповнити, скоротити тощо. А роздавальні картки допоможуть учням краще засвоїти матеріал та перевірити здобуті знання.

Як Ви розумієте, друкований матеріал книги можна використати лише один раз, а електронний – скільки завгодно. Крім того, диск дозволить вам коригувати матеріал майже щорічно, і завдяки цьому посібник адаптується до вимог різних шкіл усіх регіонів України.

3. Здійснення календарно-тематичного планування за допомогою диска
Натисніть «Календарно-тематичне планування». Ви побачите календарно-тематичний план, у який потрібно лише вставити дати. Якщо вас щось не влаштовує, можна дуже легко внести відповідні зміни, а потім роздрукувати готовий план. І знову ж таки – електронним варіантом ви зможете скористатися й у наступному році, і через рік, доки не зміниться програма.

Видавництво «Ранок» завжди відзначалося сміливим новаторським підходом. Саме воно розпочало випуск перших друкованих календарно-тематичних планів. Їх не всі сприймали, у деяких школах забороняли, вважаючи, що вчитель зобов’язаний усе писати вручну. А тепер – новий крок уперед: календарно-тематичні плани в електронному вигляді.

Як біолог, я маю відзначити, що такий варіант тематичного плану не тільки зручний. На відміну від паперового, він іще й екологічний та економний, оскільки його виготовлення потребує значно менших витрат паперу, фарби тощо, виробництво яких завдає шкоди як природі, так і здоров’ю людини.

Хочеться відзначити, що структура розділу «Календарно-тематичне планування» справді дозволяє, як із дитячого конструктора, зробити свою форму плану.

4. Інші можливості роботи з диском

Продовжимо наше знайомство з «Конструктором». Натисніть на головному меню диска опцію «Ділові папери».
Відкривається сторінка, де нам пропонують дві форми – «Рейтинг навчальних досягнень учнів» і «Звіт про виконання навчальних програм» (за I семестр, II семестр і за рік). Тепер, якщо потрібно здати звіт, я не витрачаю час на креслення табличок.

Те саме стосується й «Звіту про виконання навчальних програм». Вношу невеликі зміни згідно з нашими вимогами, заповнюю так само в електронному вигляді, потім залишається лише роздрукувати й здати.
На електронному диску є також «Відповіді й розв’язання» до посібників видавництва «Ранок». А в розділі «Додатково» - інформація про інші видання з біології, що можуть стати у пригоді вчителю, зокрема, електронні. Це теж стане в пригоді.

За допомогою диска можна безкоштовно встановити програмне забезпечення My Test версії X, що дозволяє:
  •  створювати власні тести (за допомогою модуля MyTestEditor);
  •  проводити тестування (за допомогою модуля MyTestStudent);
  •  контролювати виконання завдань кожним учнем (за допомогою модуля MyTestServer).
Пакет офісних програм Openoffice.org є одним з найпотужніших, що дає змогу працювати з текстом, таблицями, презентаціями, створювати тести, бази даних, формули тощо. За допомогою диска можна безкоштовно встановити пакет Openoffice.org, натиснувши на кнопку «Установити». Чесно кажучи, це я ще не використовувала, але обов’язково спробую.

Безумовно, електронний диск як доповнення до методичного посібника – це перспективне нововведення з величезним потенціалом. Сьогодні це не тільки майбутнє, це реалії нашого часу, частина нашої роботи й життя.

Я дуже задоволена, що відкрила для себе серію «Конструктор уроку». Буду рада, якщо ви поділитеся своїми враженнями щодо використання цього чудового методичного посібника.

(І. А. Воронцова, кандидат біологічних наук;
Н. В. Запорожець, старший викладач)Назад